Rekordy Newcastle United

Alan Shearer
fot. www.nufc.co.uk

Newcastle United to klub z bogatą historią, spędzając aż 85 sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej, co plasuje go na imponującym ósmym miejscu w historycznej tabeli Premier League do sezonu 2015/16. Jimmy Lawren, z 496 rozegranymi meczami w latach 1904–1921, jest niekwestionowanym liderem pod względem liczby występów w barwach klubu.

Wśród rekordów indywidualnych, Alan Shearer, król strzelców klubu w latach 1996–2006, zdobył najwięcej goli. Natomiast Andy Cole imponuje rekordem 41 bramek w jednym sezonie ligowym (1994/1995). To imponujące osiągnięcie, które wciąż zachwyca fanów.

Newcastle United może poszczycić się największym zwycięstwem 13-0 nad Newport County w 1946 roku, ale również musi zmierzyć się z największą porażką, poniesioną w starciu z Burton Wanderers w 1895 roku.

Frekwencyjne rekordy również wpisują się w historię klubu. Rekordową liczbę kibiców na stadionie odnotowano podczas meczu z Chelsea w 1930 roku – imponujące 68,386 osób zgromadzonych, co do dziś jest powodem do dumy dla fanów. W erze Premier League, największa frekwencja została odnotowana 6 maja 2012 roku podczas starcia z Manchesterem City.

Na polu transferowym, Michael Owen wspiął się na szczyt jako najdroższy gracz w historii klubu, zakupiony za niemal 16 mln funtów z Realu Madryt. Z drugiej strony, najdrożej sprzedanym zawodnikiem jest Andy Carroll, co stanowi element historii transferów klubu.

Te liczby i rekordy ukazują nie tylko bogactwo historyczne Newcastle United FC, ale także potencjał dla obecnych i przyszłych fanów klubu.